Kraj leżący nad Morzem Adriatyckim, graniczący z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami, Słowenią. Niepodległość uzyskała w 1991 r. odłączając się od Jugosławii, stolicą został Zagrzeb.Linia brzegowa liczy ponad 5800 km, z czego 4000 przypada na klify i wyspy. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego tylko 50 jest zamieszkanych. Pasma gór łączą się bezpośrednio z morzem, dzięki temu wrażenia są niepowtarzalne i niespotykane nigdzie indziej na świecie. Atrakcyjne turystycznie są tysiące wysepek będących wzdłuż wybrzeża.

 

  

Dalmacja jest krainą historyczną, rozciągającą się wzdłuż wybrzeża od wyspy Pag na północy po Zatokę Kozor na południu, tworząc pas długości 400 km i szerokości 50 km.
Widok Dalmacji zapiera dech w piersiach gdyż krajobraz winnic, gajów oliwnych, plantacji fig i cytrusów jak w żadnym innym miejscu na świecie nie jest wkomponowany w wapienne skały.
Dalmacja dzielisię na trzy regiony: Północną z Szibenikiem i Zadarem, Środkową ze Splitem i Trogirem oraz południową z Dubrownikiem.

Chorwacja ma przepiękne Parki Narodowe m.in.: Park Narodowy Wysp Briońskich, Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka, Park Narodowy Jezior Plitvickich.

Bogata historia, daje możliwość zaobserwowania dziejów tego kraju od I w n.e. Wiele budowli starożytnych pozostało do dziś np. pałac Dioklecjana w Splicie, rzymskie zabytki Puli, arcydzieła sztuki sakralnej w Trogirze, Sibeniku.

Gospodarka Chorwacji opiera się głównie na turystyce. Ważną rolę odgrywa turystyka nurkowa, gdyż dzieje historyczne pozostawiły dużo „pamiątek” po wodą.

Plitvickie Jeziora

Park Narodowy Plitvickie Jeziora od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO i wart jest odwiedzenia ze względu na unikatowe walory przyrodnicze.
Wody rzeki Korany powodując erozję wapiennych skał utworzyły w naturalny sposób zespół wielu połączonych jezior z których każde znajduje się na innym poziomie. Niezliczone kaskady krystalicznie czystej wody tworzą przepiękne widoki. Wapienne osady na dnach jezior nadają wodzie błękitny odcień, a pływające w nich ryby wydają się być zawieszone w niewidocznej cieczy. Dwieście hektarów jezior znajduje się w otoczeniu lasów o charakterze pierwotnej puszczy. Poruszanie się po tym "raju na ziemi" możliwe jest dzięki drewnianym kładkom, które pozwalają na stąpanie nad przepływającymi wodami. Cały kompleks posiada oznaczone szlaki, które w większości przemierza się pieszo, ale niektóre odcinki trzeba pokonać statkiem czy też nietypowym pojazdem terenowym z dwoma przyczepami.

  

Kornaty

Park Narodowy Kornaty, utworzony w 1980 r., obejmuje 89 ze 152 wysp i skał należących do archipelagu. Archipelag podzielony jest na 2 grupy: Kornaty Dolne i Kornaty Górne. Największą atrakcją są klify znajdujące się w szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa Kornaty. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80m), Mana (65m) i Rašip Veli (64m). Podmorskie części tych klifów sięgają aż do 100 m głębokości.
   
Wąwóz Paklenica

Park Narodowy Paklenica znajduje się we wschodniej części pasma górskiego Velebit. PN Paklenica został utworzony już w roku 1949, natomiast sam projekt istniał już wiele lat wcześniej. Park objął ochroną trzy zasadnicze elementy: wąwóz Dużej i Małej Paklenicy (stąd nazwa parku) oraz las, który jest główną przyczyną ochrony tego rejonu. Wielka i Mała Paklenica to dwa wielkie wąwozy o głębokości do dla dużego wąwozu ok. 400 m, a dla małego ok. 350 m. Długość obydwu wąwozów jest podobna i wynosi około 4,5 - 6 km. Wąwozy są ciekawe nie tylko ze względu na swoje unikatowe położenie i wygląd, ale także ze względu na zamieszkujące je rzadkie gatunki ptaków do których należą min: sępy, orły i kilka innych rzadkich gatunków. Występują tu wspaniałe lasy bukowe, które są niezwykłym kontrastem dla bardzo ubogiej roślinności wybrzeża i niższej części gór Velebit.

Zadar

Stawiany bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją i choć jest w tym trochę przesady, to bez wątpienia jest to miejsce które powinno się znaleźć na liście obowiązkowej obiektów do zwiedzenia w Chorwacji. Najcenniejszym zabytkiem na dawnym forum jest pochodzący z początków IX w. romański kościółek pod wezwaniem Sv. Donata (św. Donatusa). Jest tu również Muzeum Sztuki Sakralnej. Warte zwiedzenia jest również Muzeum Archeologiczne (9.00-13.00 i 15.00-19.30 z wyjątkiem niedziel) ze zbiorami z czasów starożytnych i średniowiecza. Położona obok katedra Sv. Stosije (św. Anastazji) z przełomu XII/XIII w. nosi cechy stylów romańskiego (bryła) i gotyku. Polecamy wybrać się na spacer na mury obronne, a także na Trg pet bunara, na którym stoi pięciokątna baszta Kapetanova kula. Na pobliskim Trgu Petra Zoranicia są pozostałości łuku triumfalnego, który w starożytności pełnił rolę bramy wjazdowej do miasta.

Wodospady rzeki KRK

Park Narodowy o powierzchni 109 km2 utworzony w 1985 r. Obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż do Sibenika. Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45 m. W północnej części parku wyrasta z wody wysepka Visovac z klasztorem Franciszkanów, a w południowej rozlewa się szeroko Prokljansko jezero. Polecanym sposobem zwiedzania wodospadów jest rejs statkiem rzecznym, który wypływa spod punktu Informacji Turystycznej w miejscowości Skradin o każdej równej godzinie między 9.00 a 19.00 (co godzinę powrót od 9.30 do 19.30). Można popłynąć także na trasie Skradinski stateczkiem na buk-Visovac lub w górę rzeki, docierając po 15 min do wodospadu Roski.

  

Sibenik

Miasto portowe odległe o 25 km od Murteru. Poza portem, targiem i starówką warto zobaczyć panoramę miasta, która rozciąga się z twierdzy górującej nad miastem. Z cytadeli rozciąga się zachwycający widok na Adriatyk. Droga do niej prowadzi wąskimi kamiennymi uliczkami, które nie są jednak strome co sprawia, że spacer na wzgórze jest prawdziwą przyjemnością.

Split

Historia Splitu zaczęła się za panowania cesarza Dioklecjana, który około roku 300 n.e.. wzniósł tu warowny pałac, pełniący rolę letniej rezydencji. Pozostałości pałacu są do dziś jedną z największych atrakcji miasta. Warte zwiedzenia jest Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (wt. - sb. 9.00-15.00, nd. 10.00-12.00, latem także 17.00-19.00), powstałe w 1893 r. w Kninie i przeniesione do Splitu po II wojnie światowej. Są tu przede wszystkim eksponaty z okresu średniowiecza: broń, sprzęty domowe używane przed wiekami, wyroby ozdobne, monety. Ekspozycję o podobnej tematyce, ale dotyczącą innych epok, ma Muzeum Archeologiczne (wt. - sb. 9.00-13.00, nd. 10.00-12.00, w sezonie dodatkowo 16.00-19.00).

Dubrownik

"Perła adriatyku" - w czasie wojny domowej zniszczony w dużo mniejszym stopniu niż donosiły media. Na wycieczkę trzeba poświęcić co najmniej jeden dzień, ale gwarantujemy, że nie będzie to czas stracony. Jednym z ważniejszych zabytków jest tu znajdujący się nieopodal portu pałac Rektorów dawna siedziba najwyższych władz Republiki Dubrownickiej. Kościół Sv. Vlaha (św. Błażeja, patrona Republiki Dubrownickiej) jest również jednym z symboli Dubrownika widoczny na folderach i kolorowych pocztówkach. Przy Poljanie Marina Drzicia znajduje się katedra Velike Gospe (Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) z cennym wyposażeniem wnętrza (m.in. obraz Tycjana Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny). Warto obejrzeć wspaniale barokowe obrazy i poliptyk Tycjana w głównym ołtarzu. Katedra mieści ponadto grobowiec Rudera Boskovicia, wielkiego uczonego dubrownickiego.


 

Newsletter

Aktualności

2012-01-26

Nowa organizacja szkoląca w Polsce ITDA GROUP

Zapraszamy na stronę nowego wymiaru szkoleń nurkowych, ITDA GROUP POLSKA.

2010-01-28

Deep Down Dive - Super koszulki nurkowe.

Zapraszamy na strone z koszulkami nurkowymi