Tajlandia


Tajlandia to malowniczy i bardzo różnorodny kraj, leżący na Półwyspach Indochińskim i Malajskim, nad Oceanami Indyjskim i Spokojnym. Każdego turystę zafascynuje swoją egzotyką, pięknymi, królewskimi pałacami, buddyjskimi świątyniami ale także barwnymi targowiskami oraz tropikalną roślinnością, pośród której czasami można nawet spotkać dzikie zwierzęta. Niezawodny klimat, szczególnie podczas naszej pory zimowej oraz rajskie, koralowe wysepki dają gwarancję słońca i ciepłego morza. Tajska kuchnia z pysznymi, świeżymi warzywami, owocami morza, rybami, podawanymi w wyśmienitych, często ostrych sosach i oczywiście z ryżem, to prawdziwy raj dla smakoszy. Różnorodne, piękne krajobrazy, liczne zabytki, wysoki standard hoteli oraz bardzo mili, ciągle uśmiechnięci i życzliwi Tajowie, to wszystko sprawi, że spędzą tu Państwo niezapomniane wakacje.

 

  

Tajlandia jest krajem o odmiennej, w porównaniu do naszej kulturze, dlatego zapraszamy Państwa do zapoznania się z panującymi tutaj regułami i zwyczajami, które pozwolą nam spędzić tu niezapomniane chwile.
-Źle odbierane są tu wszelkie wybuchy złości i gniewu, które uważane są często za prostackie i nieuprzejme.
- Opalanie się topless oraz plaże nudystów są zabronione.
- Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest niegrzeczne, a skierowanie jej w kierunku wizerunku Buddy lub króla jest wręcz zabronione.
- Głowa, dosłownie i w przenośni, jest najwyższą częścią ciała, dlatego też źle postrzegane jest poklepywanie po głowie innych osób, nawet w przyjacielskim geście.
- W geście przywitania, Tajowie nie podają ręki, lecz witają się wykonując gest "wai", polegający na tym, że składają dłonie przy głowie i lekko się kłaniają. Osoba młodsza, lub w hierarchii społecznej znajdująca się na niższym poziomie powinna pierwsza wykonać "wai" w stosunku do osoby starszej i wyższej hierarchią.
- Wchodząc do tajskiego domu należy zdjąć obuwie.
- Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej, wobec czego pod żadnym pozorem nie wolno krytykować lub robić sobie żartów z króla i członków rodziny królewskiej. 

  

Bangkok - Bangkok, będący stolicą Tajlandii, to miasto założone w 1782 roku przez króla Ramę I, położone na płaskiej równinie nad rzeką Chao Phraya (Menam). To olbrzymia metropolia zamieszkała przez 7 milionów ludzi. Bangkok jest miastem wielu świątyń, muzeów, parków, centrów handlowych i rozrywki. Jest ono przez Tajów nazywane "Miastem Aniołów", co jest tylko częścią, najdłuższej na świecie nazwy, liczącej aż 150 liter. Z kolei z racji dość dużego "bałaganu architektonicznego", stwarzającego jednocześnie niepowtarzalny klimat związany z różnorodnością, Bangkok nazywany jest również "miastem kontrastów". Do miejsc niezwykle uroczych i jednocześnie najczęściej odwiedzanych przez turystów niewątpliwie należy Zespół Wielkiego Pałacu i Wat Phra Keo ze świętym posągiem Szmaragdowego Buddy, Wat Arun czyli Świątynia Świtu, dom Jima Thomsona - piękne zdobione budynki z drewna tekowego oraz Park Dusit z pobliskim ogrodem zoologicznym. Będąc w Bangkoku musimy zajrzeć do najbardziej malowniczej i tętniącej życiem Dzielnicy Chińskiej oraz przespacerować się aleją Sukhumvit pełna nowoczesnych centrów handlowych i hoteli, wśród których na uwagę zasługuje Siam Paragorn Centre z najnowocześniejszym oceanarium w tej części Azji. 

Pattaya - Pattaya to jeden z bardziej znanych, tajskich kurortów położony około 150 km od Bangkoku, praktycznie ciągle tętniący życiem i to przede wszystkim życiem nocnym. Nazwa Pattaya pochodzi od wiatru monsunowego wiejącego od morza w okresie miesięcy letnich. Napotykamy tu liczne hotele o dobrym, często bardzo wysokim standardzie. To jednocześnie miejsce wielu rozrywek, takich jak bary go-go, restauracje, kluby i dyskoteki. Wybrzeże Pattayi podzielone jest na trzy odcinki. Część północna najbardziej spokojna z ładnymi dość szerokimi plażami. Odcinek środkowy stanowiący centrum Pattayi, skąd blisko do nocnych rozrywek, głównie skupionych na słynnej ulicy Walking Street. Z kolei część południowa przylądka Pattayi to 14-kilometrowa plaża Jomtien, na wypoczynek głównie wybierana przez rodziny z dziećmi oraz przez miłośników sportów wodnych, z których uprawiania kurort słynie. Miejscowe restauracje, które napotykamy praktycznie na każdym odcinku wybrzeża Pattayi serwują dania kuchni międzynarodowej oraz pyszne tajskie potrawy. W Pattayi znajdziemy także centra handlowe oraz setki tak zwanych straganików oferujących miejscowe pamiątki. Pattaya to urocze miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

  

Tajlandia - informacje praktyczne 

Klimat: Tajlandia leży w strefie klimatu tropikalnego, występują tu trzy pory roku: chłodna (listopad - luty), gorąca (marzec - maj), wilgotna (czerwiec - październik).

Język: Obowiązuje język tajski, który jest jednocześnie językiem urzędowym, w enklawach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.

Czas: W okresie zimowym plus 6 godzin w stosunku do czasu panującego w Polsce, zaś latem plus 5 godzin.

Waluta: Obowiązująca tu waluta to Baht (THB), 1 USD = około 35 THB. Wymiany można dokonać w kantorach i oddziałach banków oraz praktycznie w każdej recepcji hotelowej.

   

Newsletter

Aktualności

2012-01-26

Nowa organizacja szkoląca w Polsce ITDA GROUP

Zapraszamy na stronę nowego wymiaru szkoleń nurkowych, ITDA GROUP POLSKA.

2010-01-28

Deep Down Dive - Super koszulki nurkowe.

Zapraszamy na strone z koszulkami nurkowymi